Trafo Resimleri

Trafolar, şehirlerin elektrik ihityacının karşılanmasında kullanılan şebeke dağıtım kulübeleri olarak bilinmektedir. Bir çok trafo kulübesi yerleşim birimlerine uzak noktalarda inşaa edildiyse de, sürekli büyüyen şehirlerde, trafo kulübeleri zamanla şehirlerin merkezlerine dahil olmuşlardır.

Yerel yönetimlerin çevre düzenleme politikaları gereği üstlendikleri görevlere ilişkin raporlarında, trafo kulübelerinin bakım ihtiyaçları saptanarak, şehirlerde oluşabilecek görüntü kirliliğinin önüne geçme yönünde kararlar alınmıştır. Bu kapsamda kimi belediyeler, trafoları çevre düzeninin bir parçası olarak görmüş ve hızla bu trafoları yenileme çalışmaları başlatmıştır. Trafoların yenilenmesinin bir çok faydası vardır;

  • Görüntü kirliliğinin önüne geçilir,
  • Belediyelere, yerel yönetimlere ve şehirli halka itibar kazandırır,
  • Çocuklara ve gençlere çevre duyarlılığı bilinci aşılar,
  • İnsanların, sanata ve estetiğe daha duyarlı olmalarını sağlar,
  • Yerel yönetimlere olan güveni tazeler,
  • Trafoların bakım giderlerini faydaya dönüştürür.

Trafo kulübeleri, şehirlerin, kurumların ve sitelerin kimliğini yansıtan önemli uygulama alanlarıdır.

Ressam Salih Cengiz, bugüne kadar başta Çanakkale ve Yalova olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde trafo resmi uygulaması gerçekleştirmiş ve bu alanda kendisini ispatlamış bir sanatçı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Trafo resimlerinin yanı sıra duvar resmi konusunda da uzmanlaşmış olan sanatçı, bu alanlardaki ihtaçlara cevap verebilecek tüm donanımlara sahiptir.

Mimarlar, şehir plancıları, çevre mühendisleri, dekoratörler, yerel yönetim mensupları, kurum müdürleri, site yöneticileri ve idareciler; trafo resmi ve duvar resmi gibi çevre güzelleştirme çalışmalarına ihtiyaç duyuyorsanız lütfen sanatçı ile iletişime geçiniz.

Sanatçının bugüne kadar geçekleştirmiş olduğu trafo resimleri çalışmalarını görmek için lütfen buraya tıklayınız.