Ressam Salih Cengiz, 1957 yılında Bayburt'un Şingah Mahallesi’nde doğdu. İlk ve ortaöğretimini Bayburt'ta tamamladıktan sonra 1973 yılında İstanbul'a yerleşti. Resim konusunda akademik bir öğrenimi olmamasına rağmen; yoğun araştırma ve gözlemlerini yeteneğiyle birleştirmesi sonucu, basın dünyasının eski mekanı olan Babıali'de kendini geliştirip adından söz ettirmeyi başardı.

Çizgi roman, illüstrasyon, karikatür, grafik, sahne dekorasyonu, kapak ve duvar resmi gibi sanatın farklı dallarında çok sayıda ürünler verdi. 13 kişisel sergi açıp, 5'i yurtdışında olmak üzere 17 karma sergiye katıldı. Özellikle "TUVALDEKİ MOZAİKLER" sergisi Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle, 2004 yılında Çanakkale Kolin Hotel, İstanbul Ayasofya Müzesi ve 2005 yılında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde kalabalık bir sanatsever kitlesi tarafından izlenip yazılı ve görsel basının ilgi odağı olmuş, ayrıca dönemin Kültür Bakanı Atilla Koç tarafından başarı plaketiyle ödüllendirilmiştir.

 
Ressam Salih Cengiz 

Yurtiçi ve yurtdışında birçok önemli koleksiyonda eserleri bulunan sanatçı, TÜRKSAV( Türk Dünyası Sanatçılar Vakfı) üyesi olup halen Yalova'da serbest ressam olarak sanat hayatına devam etmektedir.